Strefa Pediatryczna

 

 Strefa Pacjenta z Astmą

 Strefa Kardiologiczna

Glejak - groźny nowotwór mózgu: objawy i leczenie

Glejak to najczęstszy typ nowotworu wewnątrzczaszkowego. Jak wskazuje nazwa, guz tworzy się z komórek glejowych, które są jednym z podstawowych elementów tkanki nerwowej. Jego lokalizacja prowadzi do licznych zaburzeń czynności mózgu, które utrudniają normalne funkcjonowanie. Do najbardziej uciążliwych objawów glejaka zalicza się m.in. zaniki pamięci, kłopoty z koncentracją oraz napady padaczkowe.

Glejak – najczęstszy nowotwór wewnątrzczaszkowy

Glejak to rodzaj nowotworu, który występuje w mózgu i w rdzeniu. Tego typu guzy leczy się szczególnie ciężko ze względu na ich umiejscowienie. To między innymi z tej przyczyny rokowania w wielu przypadkach od momentu zdiagnozowania choroby są bardzo złe.
Obecnie znanych jest wiele odmian glejaków - to m.in. glejak wielopostaciowy, rdzeniak, gwiaździak anaplastyczny, gwiaździak włókienkowy, a także gwiadździak włosowatokomórkowy.

Nie jest to choroba bardzo powszechna, jednak wśród nowotworów wewnątrzczaszkowych glejaki stanowią zdecydowaną większość. Częściej niż u dorosłych pojawiają się u dzieci. W tej grupie to drugi po białaczce najczęstszy typ nowotworu.

Jak powstaje glejak?

Nazwa tego typu chorób wywodzi się z ich budowy. Glejaki zbudowane są z komórek podobnych do płodowego lub dojrzałego gleju. To komórki glejowe, które są jednym z podstawowych elementów tkanki nerwowej.

Jak powstaje glejak? Komórki glejowe wraz z neuronami budują tkankę nerwową. Jednak w przeciwieństwie do tych drugich posiadają one zdolność do podziałów komórkowych. Dlatego może wykształcić się z nich nowotwór. Warto zaznaczyć, że w przypadku młodych osób podział komórek glejowych jest o wiele bardziej dynamiczny. Z tej przyczyny częściej niż dorośli chorują one na tego typu nowotwory.

Glejak – leczenie. Kiedy możliwy jest zabieg?

Leczenie glejaka jest trudne przede wszystkim ze względu na jego lokalizację. Rozrastając się wewnątrz mózgu, nowotwór powoduje liczne zaburzenia pracy tego narządu. Ponadto, wywołuje nadciśnienie śródczaszkowe, które jest poważnym zagrożeniem dla życia chorego.

Glejaki pod względem histologicznym dzielimy na złośliwe i niezłośliwe. Jednak z klinicznego punktu widzenia są to zawsze nowotwory złośliwe. Przyczyną jest trudna lokalizacja – zabiegi wewnątrz czaszki należą do tych najbardziej skomplikowanych.

W sytuacji, gdy guz jest w miarę odgraniczony od sąsiednich tkanek, mniej nacieka. Wówczas możliwe jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Jednak w niektórych przypadkach takie rozwiązanie nie wchodzi w rachubę. Pacjent musi wówczas poddać się chemioterapii lub radioterapii. Dotyczy to przede wszystkim najbardziej niebezpiecznej odmiany, czyli glejaka wielopostaciowego.

Glejak – objawy

Objawy glejaka pojawiają się w momencie, gdy guz osiąga już znaczące rozmiary. Jego obecność przyczynia się wówczas do podwyższenia ciśnienia wewnątrzczaszkowego. Warto jednak podkreślić, że symptomy glejaka mogą być bardzo zróżnicowane – zależą przede wszystkim od rodzaju i umiejscowienia guza.

Glejak w płacie czołowym charakteryzuje się otępieniem chorego, agresją oraz zwiększonym popędem seksualnym. Zlokalizowany w płacie skroniowym manifestuje się przez stany lękowe, depresję oraz słabą pamięcią co do faktów z niedalekiej przeszłości. Glejak w móżdżku daje objawy takie jak oczopląs, zaburzenia równowagi i zawroty głowy.

Objawy, które są uniwersalne dla różnych typów choroby:

 • mdłości;
 • wymioty;
 • kłopoty z koncentracją;
 • zaniki pamięci;
 • bóle głowy.

 

Objawy, które są uzależnione od miejsca, w którym znajduje się guz:

 • paraliż;
 • zaburzenia czucia;
 • problemy z mówieniem;
 • osłabionych wzrok;
 • pogorszenie słuchu;
 • trudności z utrzymaniem równowagi;
 • ataki padaczki.

 

Glejak wielopostaciowy – najbardziej niebezpieczna odmiana

Glejak wielopostaciowy to najbardziej niebezpieczna odmiana glejaka, którą charakteryzuje bardzo agresywny rozrost. Posiada najwyższy stopień złośliwości wśród tego typu guzów. W przypadku zdiagnozowania glejaka wielopostaciowego, rokowania w przeważającej liczbie przypadków są niekorzystne.

Glejak wielopostaciowy występuje w półkulach mózgu, w płacie skroniowym i czołowym.
Cechuje go szybki rozrost i intensywna migracja komórek nowotworowych. Leczenie tego typu nowotworów należy do szczególnie trudnych ze względu na ich naciekającą formę. W przeciwieństwie do wielu innych guzów, nie można go wyciąć. Zazwyczaj mimo intensywnego naświetlania i chemioterapii choroba bardzo szybko powraca.

W przypadku wykrycia glejaka wielopostaciowego, rzadko zakłada się całkowite wyleczenie chorego. Od momentu zdiagnozowania choroby średni czas życia trwa około roku. W tego typu przypadkach leczenie ma na celu maksymalne wydłużenie długości życia chorego oraz poprawę jego jakości.

 

źródło: http://zdrowie.gazeta.pl

19-10-2016 admin

Dodaj komentarz

Glejak - groźny nowotwór mózgu: objawy i leczenie

Glejak - groźny nowotwór mózgu: objawy i leczenie

Glejak to najczęstszy typ nowotworu wewnątrzczaszkowego. Jak wskazuje nazwa, guz tworzy się z komórek glejowych, które są jednym z podstawowych elementów tkanki nerwowej. Jego lokalizacja prowadzi do licznych zaburzeń czynności mózgu, które utrudniają norm...

Telemedycyna

Telemedycyna

Telemedycyna (medycyna na odległość) to innowacyjna forma świadczenia usług medycznych i opieki zdrowotnej, łącząca w sobie elementy telekomunikacji, informatyki oraz medycyny. Dzięki wykorzystaniu nowych technologii pozwala przełamywać geograficzne barier...

Diagnostyka przez internet

Diagnostyka przez internet

Porady lekarskie online. Rodzaje usług medycznych przez internet  Autor: Anna Jakimiuk   Porada lekarza przez internet nie zastąpi konsultacji w gabinecie, warto jednak wiedzieć, jakie możliwości oferuje współczesna technologia. Wśród dostępnych ...

Wirus Zika - światowe zagrożenie

Wirus Zika - światowe zagrożenie

Wirus Zika został rozpoznany blisko 70 lat temu. Przez długi okres nie był uznawany za zjawisko groźne dla zdrowia. Sytuacja uległa zmianie w 2015 roku. Wirus został powiązany z rozpowszechnianiem się w tym okresie dwóch poważnych schorzeń - zespołu Guilla...

Z tymi dolegliwościami najczęściej trafiamy na ostry dyżur. Kiedy wezwać POGOTOWIE?

Z tymi dolegliwościami najczęściej trafiamy na ostry dyżur. Kied...

Środek nocy, a ból nie przechodzi. Myślisz, że może warto wytrzymać do rana i dopiero wtedy wybrać się do lekarza? Nic bardziej mylnego! Jeśli czujesz, że coś zagraża twojemu zdrowiu, nie zwlekaj - niezależnie od pory czy dnia tygodnia jak najszybciej zgło...

TeleOpiekun: 880 20 60 60

Konto użytkownika

Witaj,
nie jesteś zalogowany.

Zaloguj się

Pogoda

Zarządzanie szpitalami w czasie epidemii koronawirusa staje się karkołomnym zadaniem
Szwankuje koordynacja na wszystkich szczeblach zabezpieczenia szpitalnego. Co więc należy zrobić, żeby usprawnić funkcjonowanie lecznic w czasie pandemii? Jakie rozwiązania wdrażać, aby pacjenci trafiali do placówek najbardziej właściwych dla ich stanu zdrowia?

Gdańsk: w UCK wykonują trombektomię mechaniczną u pacjentów z koronawirusem
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku wypracowało bezpieczną dla personelu i współpacjentów równoległą ścieżkę postępowania dla chorych zakażonych Covid-19 z ostrym udarem niedokrwiennym mózgu. Trombektomia mechaniczna u pacjentów z koronawirusem wykonywana jest w Centrum Udarowym UCK (Klinika Neurologii Dorosłych oraz Pracownia Naczyniowa) od początku października.

Nowa linia NUTRAMIGEN LGG Complete refundowana od 1 listopada
Z dniem 1 listopada 2020 r. produkty nowej linii NUTRAMIGEN LGG Complete (1, 2, 3) uzyskały pozytywne decyzje refundacyjne i będą dostępne dla pacjentów z alergią na mleko krowie - informuje Reckitt Benckiser.

Grzesiowski: część lekarzy rodzinnych rezygnuje z kierowania na test, bo to niewiele zmienia
W Polsce została przekroczona bariera 20 tys. dziennych potwierdzonych przypadków SARS-CoV-2. Jak mówił na antenie TVN24 immunolog, dr nauk medycznych Paweł Grzesiowski, liczba ta może być przekłamana.

Rozpocznij swoją videokonsultację

Nawigacja

Nasza społeczność